Obsah 1/2015

10.01.2015

Opäť vyšlo nové číslo Abdonu. Tentokrát to bolo januárové a dokonca prvé v roku 2015. Abdon tu už je nejaký ten piatok a sama za seba môžem povedať, že rok, ktorý som v redakcii, rozhodne nie je na zahodenie. Naučila som sa nové veci, donútila sa písať a nie len o tom premýšľať... Myslím, že pre každého z nás, či už pre vás ako čitateľov, alebo nám redaktorom, niečo priniesol.

Avšak poďme na obsah januárového čísla.

Ako zvyčajne, začali sme Témou mesiaca. A tá tohto mesačná bola: Au, to bolelo.

Abdon začína básňou Sklamanie, ktorú napísal Romanus von Rayne. Báseň je o nešťastnej láske a o idealizovaní si druhej osoby, avšak nie je to vždy ten najlepší spôsob.

V tejto rubrike sa tiež stretávame s Romanusovovým názorom na bolesť a jej potrebu pre človeka. Úvaha sa volá Bolesť ako katalyzátor.

Tiež si od neho môžete prečítať Vo svetlom väzení a Vílí žalospev. Vo svetlom väzení je báseň o neprijatí medzi ostatných ľudí, napriek snahe. Vo Vílom žalospeve si môžete prečítať o boji, spoločnosti a o probléme s tým spojeným.

Ja som prispela Vraždou zvnútra. Je to o žene, ktorá zvádza vnútorný boj. Avšak osoba v jej vnútri sa dostane na povrch a začne riadiť všetko podľa seba. Čo všetko môže napáchať?

Po dlhej dobe sa ozval Dan so svojou poviedkou Vianočná chata. Úprimne, ako čitateľke sa mi veľmi páčila. Je o dvojici, ktorá sa rozhodla tráviť Vianoce osamote na horskej chate. Cestou však stretnú zvláštneho muža, ktorému sa (vraj) pokazilo auto. Zľutujú sa nad ním a vyberú sa spolu s ním do chatky. Z podivného stopára sa však vykľuje niekto, kto vám na nejaký čas zabráni brať stopárov do auta.

Bocian napísal krátku poviedku s menom Posol menom Jedinečný. Čo všetko sa skrýva za snehom, mrazom, snehovými vločkami a mužom, ktorý v chladný deň odhrabáva sneh? Nuž nechajte sa prekvapiť. Ja však ponúkam malú ochutnávku v podobe tejto vety: "Na okamih odhalila iba preňho zmysel života, ale v druhej sekunde nútila ho zabudnúť.".

Druhá rubrika je seriál. Začína tu nový príbeh na pokračovanie od Denisy Kancírovej, ktorý si budete pamätať pod neprehliadnuteľným menom Fraška po kentaursky. Seriál bude mať dvanásť častí a tak ho budete môcť čítať po celý rok.

V prvej časti nám rozprávač približuje jednu príhodu z jeho života a keď ukončí svoje rozprávanie jeho žiaci sú nedočkaví. Tešia sa na pokračovanie, budete ho dychtivo čakať aj vy?

Do tejto rubriky nepribudne iba jedno dielo, ale rovno dve. A tak sa môžete tešiť na príbeh House od AZI. Kamarátky Kelly a Mary sa rozhodnú kúpiť dom. Avšak, to čo sa páči jednej ešte neznamená, že s tým bude súhlasiť i druhá. Často je tam spomínaná zvrátenosť jednej z kamarátok, ktorá sa prejaví aj pri obhliadke domu, ktorý je veľmi starý a pôsobí ako blázinec. Rodine ženy, ktorá ho predáva, patril niekoľko generácií. Prečo sa však rozhodla predávať tento dom?

Vlastnú tvorbu začíname Simonou Gray a jej básňou s paradoxným názvom Nemám rým.

Pokračujeme Bocianom, ktorý napísal Snehuliaka Gilberta. Je to krátky príbeh z bežného života, ktorý sa odohráva z pohľadu pozorovateľa- snehuliaka pred obchodom. Téma síce spočiatku pôsobí trochu detsky, avšak potom sa v nej objavia znaky toho, že to písal dospelý človek, ktorý vie ako fungujú obchody. Jednoducho, treba predávať, aby bol šéf spokojný.

Atramentové mlčanie od Elizabeth je opis toho ako má človek na srdci niečo, čo ho ťaží avšak nevie sa s tým vyrovnať a nepúšťa to do sveta.

Myšlienkový radikál od Simony Gray je báseň o myšlienkach a rozume, ktoré sa síce strácajú a uniká nám ich niť, ale sú pre život potrebné. Chlapec, ktorý žil v skrini je o živote v ústraní, o tom, prečo by sme sa nemali izolovať a o pripúšťaní si nových ľudí k telu.

Posledný príbeh v tomto čísle je od Teryii. Je to poviedka s názvom Dcéra pomsty. Je to príbeh pomsty, nádeje, mágie, skúškach a prekonávaní prekážok. A vôbec by som sa nenahnevala, ak by to bola aj celá kniha.

Vlastnú tvorbu uzatváram vizuálnou tvorbou od Maťky a to dvoma fotkami, ktoré sa ukrývajú pod názvom Tunel smrti.

Ospravedlňujem sa za toľké čakanie na tento obsah, ale ako všetci vieme, je tu skúškové obdobie a nuž, časovo to nevychádza. Verím však, že ste si každý našli v Abdone niečo, čo vás oslovilo a už teraz sa neviete dočkať na budúce číslo.

-Dominika Hubková-