Obsah 10/2014

04.10.2014

Ahojte, je mesiac október a vy si môžete prečítať nové číslo časopisu Abdon.

Téma mesiaca bola Pád a čo na ňu vymysleli naši autori? Diel v tejto kategórii bolo päť.

Ako prvú ste si mohli prečítať báseň Čierne pero od geniálneho gotického autora, ktorý sa skrýva pod menom Romanus Von Rayne. V básni vystihuje ťažký údel básnika, ktorý hľadá svoju múzu.

Nasleduje satirická poviedka odo mňa, ktorá vystihuje život dvoch mladých ľudí a ich vzťah, ktorý nebol taký ideálny, ako sa na prvý pohľad zdalo. Poviedka je popretkávaná úvahami vyplývajúcimi z textu, vrátane novej definície lásky. Viac si však prečítate v poviedke Deň, keď ma náhoda nevedomky zhodila na dno.

Ďalšiu báseň s výstižným názvom Do nereality napísal opäť Romanus Von Rayne. Báseň vám ukáže, prečo je dobré používať fantáziu v dnešnom svete.

V Dobrodružstve od Denisy Kancírovej nazrieme do trochu iného sveta na aký ste zvyknutí. Sci-fi poviedka s dobrodružným dejom opisuje muža a jeho neobvyklé "cestovanie" do džungle. Zažije pocit z dobrodružstva, pre ktorý si prišiel? Zistíte po prečítaní.

Romanus sa činil, a tak si do tretice prečítajte báseň s jednoduchým menom Atrament. Báseň poteší všetkých, ktorí nie sú na infantilné sladké frázy. Je o autorovi, ktorý zistil, že písanie nemusí byť len pozitívne. V samotnom závere zvoláva (a ja s ním súhlasím): ,,Život nie žiť - iba prežiť dá sa. Smrť. TO je skutočná krása."

V Lupe na autorov si DNA už tradične posvietila na jedného autora z Abdonu. V októbrovom čísle to je MetaLenka, ktorú ste však mohli zaregistrovať najmä fotografickou tvorbou. V článku sa však dozvedáme, že MetaLenka nie je len skvelá fotografka, ale aj autorka.

Ešte neznáma, zato veľmi šikovná, Rona Well otvorila rubriku príbehov na pokračovanie. Prichádza so seriálom Smaragd klame a v prvej časti sa máte skutočne na čo tešiť. Hneď prvými vetami vás vtiahne do príbehu, v ktorom je hlavnou hrdinkou Alexandra (a potom nič). Alexandre často znejú v hlave hlasy, ktoré nevie bližšie definovať, avšak vie, že to sú spomienky na jej minulé ja. Príbeh sa odohráva v budúcnosti a ľudia sú takmer vyhynutí, nie sú však jediní, ktorí obývajú Zem. Sú tu nekroľudia- oživený ľudský druh, ktorý za cenu minulosti a identity získa superschopnosti i roboľudia - roboti so schopnosťou slobodne rozmýšľať a oné atypické bytosti. Viac však zistíte pri čítaní.

Tiež sa môžete pokochať fotkami z celoročnej súťaže R-FOTO-B, konkrétne z letnej časti. Na prvom mieste sa umiestnil Jaroslav Dula.

Vo vizuálnej tvorbe pokračujeme s fotkami od Alči, Josette či od MetaLenky.

Tiež tu nájdete poviedku od AZI, ktorá začne Filipom čakajúcim na Silviu a pokračuje nečakanou smrťou troch ľudí- vrátane Silvie. A čo má s tým spoločné Filip, podnikateľ s láskou k nezákonnému životabudiču? Odpoveď nájdete v poviedke Filip Drew.

Októbrové číslo končíme so zvyčajným predstavením knihy (The Book Challenge). Tradične ju hodnotí dobre známy Ondra Hoberla a na mušku si vybral knihu zo severskej literatúry, konkrétne Havranie dievča (česky Vraní dívka) od dvoch spisovateľov skrývajúcim sa za pseudonymom Erik Axl Sund.

Prečítajte si oficiálnu upútavku i Ondrové hodnotenie, ktoré vás nakopne do čítania prvej časti trilógie.

Ako vidíte, v tohto mesačnom Abdone je z čoho vyberať, a tak verím, že určite nájdete niečo, čo vás zaujme.

S pozdravom,

Dominika Hubková