Obsah 11/2014

09.11.2014

Ahojte,

je deviateho novembra a vy ste si už určite všimli, že na našej webovej stránke pribudli dokonca dve nové čísla na stiahnutie. Ako je to možné? Tento mesiac sme v redakcii spojili sily a výsledkom bolo novembrové číslo Abdonu + Dušičkový špeciál.

Poďme ale k novembrovému Abdonu. Téma mesiaca bola: Lebo medveď na štyri je maco.

Celé číslo tradične otvára šéfredaktorkin editoriál.

Na tému mesiaca vznikla poviedka od Denisy Kancírovej s názvom Nový byt. Príbeh je o mužovi, ktorý sa vracia domov z neúspešného rande naslepo. Na druhý deň si po sérii ranných úloh hľadá byt v novinách. Po obhliadke bytu na novej adrese podpisuje zmluvu a ešte v ten deň sa sťahuje. Je to príliš jednoduché, uznajte. Ale prečo má vlastne tento muž tendenciu sťahovať sa aj "päťkrát do mesiaca"?

V rubrike Lupa na autorov si Denisa tentoraz podala mňa a môj blog. Namiesto tradičného rozoberania literárnych príbehov si vybrala moju rubriku Veci, o ktorých sa nehovorí. Ako ukážku použila článok Bola som pro - ana, v ktorom som opísala všetko, čo sa týkalo mojej osoby v období, keď ma opantali poruchy príjmu potravy.

V rubrike Vlastná tvorba máme hneď niekoľko diel. Rubriku otvára Jeden neobyčajný príbeh od AZI. Klára si po službe na lodi ľahne do postele, no netrvá dlho a jej spánok je prerušený. Musí vyjsť na palubu. Spočiatku si myslí, že ide o nácvik, ale onedlho zistí, že sa pokazila vrtuľa. Tom jej hovorí, že sa to už párkrát stalo, avšak teraz sa blíži veľmi silná búrka. Loď ale ide ku dnu...

V krátkej básni Keď neživá bytosť mlčí odo mňa si môžete prečítať o zvrátenom čine jedného psychopata, ktorý fyzicky trýzni dievča, ktoré ho milovalo.

Váš zrak potešia krásne fotky od Alči a Josette.

Nasleduje moja úvaha o nešťastnej láske a o pocitoch, ktoré v takom prípade vznikajú. Nájdete sa v diele A solis ortu usque ad occasum?

Simona Gray tiež nezaháľala a napísala poviedku s jednoduchým názvom Prežiť. Je to príbeh, ktorého hlavnou témou je: Zombie apokalypsa. V auguste roku 2014 vypukol v Afrike vírus s menom H285 a veľmi rýchlo sa rozšíril do sveta. Vírusu sa nedarilo v studených oblastiach, a tak tam boli evakuované všetky vyššie moci. Obyčajní ľudia však museli bojovať o prežitie.

Emócie z príbehu priam sršia a musím uznať, že časť s Markom a jeho ženou, ktorá zabila svoje deti, ma dostala. Niektoré časti sú napísané veľmi citlivo a z niektorých vám možno naskočia zimomriavky. Odporúčam prečítať.

Vo Vlastnej tvorbe tiež nájdete dielo od našej novej autorky - Elizabeth. Dielo sa volá Pri úsvite a o čom je? To uvidíte po prečítaní. Pretože Čo ak...

V novej rubrike vám predstavíme kresťanský zbor FireFly. Naša šéfredaktorka spravila rozhovor s vedúcou zboru, ktorá sa volá Táňa Danková. Dozviete sa o ich novom albume s menom Zasvieť a o tom, ako to vlastne celé začalo.

Novembrové číslo bolo obsiahle. Nová autorka Elizabeth sa prezentovala dielom a spoznali ste zbor FireFly, ktorý si razí priečky v Gospelparáde v rádiu Lumen. Držme im palce, nech to dotiahnu ďaleko.

PS: Už v budúcom čísle si budete môcť prečítať dielo od novoprijatého autora Bociana. Tohto autora poznám a viem, aké ma schopnosti- verte mi, že sa je na čo tešiť.

S pozdravom,

Dominika Hubková