Obsah 11/2015

18.11.2015

Ahojte Abdoňáci,

slniečko nám i napriek pomaly klesajúcim teplotám stále hreje a v záhradke stále kvitnú kvety, ale i keď je tomu ťažké uveriť, tak tu máme november. November je pre mňa viac ako len predvianočným mesiacom, ale je to tiež mesiac, v ktorom som sa narodila a vďaka ktorému vám môžem priniesť súhrn nového, v poradí 11. čísla Abdonu, tak si ho spoločne užime.

Tohtomesačná obálka spája tému mesiaca s tradičným sviatkom Dušičkami, takže vás poteší naozaj strašidelný výsledok od Antona Lenčéša.

Pokračovať budeme úvodným slovom šéfredaktorky Denisky a jej zábavným príhovorom o sužujúcom trápení s komárom.

Témy mesiaca Vosk sa ujal so svojou básňou Nad sochou z vosku autor Romanus Von Rayne. A aj keď sa mi zdala byť zo začiatku trocha chaotická a strácala som sa v nej, tak záver sa mi veľmi páčil.

Do témy mesiaca prispela aj Maťka so svojou tematickou fotografiou.

Neubránim sa úsmevu pri pohľade na nasledujúcu sekciu, ktorá patrí k mojim obľúbeným a nejedná sa o nič iné ako Seriál a tak ako minulý mesiac i dnes vám prinesiem náhľad do diania v tohtomesačných kapitolách.

Začneme predposledným dielom Frašky po kentaursky od Denisky Kancírovej. Boj medzi svetlom a temnotou sa začal. Vojsko skladá zbrane k nohám nadpozemských a očakáva, aký bude výsledok ich boja.

Pokračujeme 10. kapitolou House od AZI a v dnešnom diele to bude mať Kelly ťažké, pretože jej Mary oznámi, že by sa chcela presťahovať a záhadný dom predať. I napriek tomu sa Kelly vyberie do knižnice a prinesie nám pokračovanie príbehu o Sheanovi a Gabriel.

Do tretice tu máme seriál Pod krídlami noci so svojou 7. kapitolou od autorky Laya Mei. V minulom diele sa detektív Jonathan ocitol v loveckom brlohu a v tom dnešnom ho čaká prvá lekcia v podobe výprasku od najrobustnejšieho člena loveckého tímu. Môžete sa teda tešiť na pästný súboj.

Do Vlastnej tvorby nás prenesú dve fotografie od Charlieho a pokračovať budeme s príbehom Čo prežil pán Peter od Bociana, ktorý nadväzuje na minulomesačný príbeh Kvetináče pána Petra. V tomto diele sa pozrieme na to, čím si pán Peter prešiel a musím vás varovať, že mi miestami stieklo i pár sĺz.

Pokračovať budeme dielom od autora Romanusa Von Rayna: Myšlienka raz v noci, ktorá sa nesie vo filozofickom duchu o NIEČOM a NIČOM, o našich hraniciach a o hraniciach vyjadrenia, o snahe vymaniť sa z nich a postúpiť na novú úroveň bytia.

Keď sviečka dohorí od Elizabeth je básňou plnou ponurých emócií, ale mne osobne sa páči.

Ako ďalší sa nám so svojim dielom Syn predstaví Charlie. Ocitáme sa na policajnej stanici kde sa hysterická matka snaží vysvetliť, že s jej synom sa niečo deje, ale čo, to si detektív až do poslednej sekundy svojej existencie nedokázal ani len predstaviť.

Teplé slnečné lúče vyhnali do prírody nejedného nadšenca a Prosimír (Kvačkulin) Ľupčiansky nám z takého výletu zaslal tri krásne fotografie babieho leta.

Od rovnakého autora Prosimíra (Kvačkulina) Ľupčianskeho sa presúvame k článku Potulky za zdravím (2) a znova sa dozvieme niečo viac o liečivej sile prírody a jej bylinkách.

Po dlhšej dobe nám v sekcii Recenzie niečo pribudlo a týmto kúskom je knižná recenzia od Lily Aravis Starfall na dielo - Anthony Ryan - Píseň krve. Vyzerá to na veľmi zaujímavé čítanie a dobrodružné fantasy romány, ktoré ja môžem, ale čo budem prezrádzať, prečítajte si to sami.

Moja predchodkyňa Elwin Smaragdová vám na záver prináša v rubrike Stáž článok na tému, Proč nepopisujeme farbu pleti postav? A ak ste z názvu zmätený podobne ako som bola ja, tak vám ručím za to, že rozhodne nie ste prvý a ani posledný.

Dúfam, že ste si tohtomesačnú rekapituláciu užili a aby som nezabudla, tak vám pripomínam, že tento mesiac sme vydávali aj Dušičkový špeciál. Snáď sa vám naše diela budú páčiť a ja sa na vás budem tešiť opäť za mesiac s decembrovým súhrnom.

-Laya Mei-

(stážistka)