Obsah 12/2014

06.12.2014

Ahojte,

prichádzajú najkrajšie sviatky roka a vy si čakanie môžete krátiť čítaním Abdonu. Máte na výber z množstva diel a rôznych žánrov, verím, že si každý z vás nájde niečo, čo sa mu zapáči. Teraz sa však spolu pozrime, čo vás to v poslednom Abdone roku 2014 čaká.

Ako vždy, i teraz šéfredaktorka Denisa Kancírová otvorila Abdon pár slovami na úvod. Prečítajte si ich, zamyslíte sa a povedzte, či sú jej slová pravdivé.

Téma mesiaca bola Ľad a diel bolo skutočne požehnane. Najmä Romanus Von Rayne prispel viacerými dielami. A ktoré básne to vlastne boli?

Vek postslnečný je o nepriateľstve medzi ľuďmi, o vojnách a o kúsku nádeje, na ktorý niekedy zbytočne čakáme.

Zamrznutý, je báseň o človeku, ktorý sa celý život vymykal zo šedého priemeru, a tak hľadal svoju lásku v inej, nie veľmi správnej, radosti.

V ľadovej dobe píše Romanus o spoločnosti a jej probléme v podobe neprijatia iných názorov, ako sú tie ustálené.

Ľadová koruna: táto báseň je v podstate rýmovaný príbeh. Autor píše, okrem tradičných problémov ľudstva, o boji dobra so zlom. Kto však vyhrá?

Jossete prispela zaujímavou fotkou, a tak potešíme i nadšencov vizuálnej tvorby.

V písaní na tému čísla pokračujeme s Bocianom a jeho úplne prvým dielom v Abdone. Bocian je skvelý autor, a tak som sa veľmi tešila na jeho tvorbu. Samozrejme, nesklamal a napísal krátku báseň s názvom Detská dlaň.

Nasleduje rubrika Lupa na autorov. Musím sklamať všetkých, ktorí radi čítali túto rubriku, pretože v tomto čísle s ňou končíme na určitý čas. Avšak nezúfajte, v budúcnosti sa určite vráti. Do poslednej časti bol vybratý blog autorky Elizabeth, ktorý nájdete na adrese www.in-my-black-dreams.blog.cz

Vo vlastnej tvorbe sa s väčšou tvorbou predstavil Bocian. Poviedka má meno V pazúroch spoločnosti. Príbeh sa začína v autobuse, v ktorom Henry cestuje. Do práce prichádza neskoro a poháda sa so sekretárkou a následne na to so šéfom. Zaujímavé stupňovanie príbehu mi nedovolilo nedočítať poviedku (čo je v podstate nezmysel, pretože by som ju aj tak musela prečítať pri písaní obsahu). Máte niekedy pocit, že je všetko proti vám? Nuž, Henry ho mal tiež...

Elizabeth prispela Myšlienkou. Je to trochu kratšia, no najmä pekná a pravdivá úvaha o nevyrieknutom slove a jej vplyvoch na človeka. Ako sama píše: ,,...tam ju uväzním. Pochovám vo veršoch."

Ja som napísala poviedku s názvom Želám si vidieť ťa. Poviedka je o žene, ktorá stratila syna a nevie sa s tým vyrovnať. Je o dennodennom stereotype, o nečakaným prekvapeniach a o láske, ktorá nebola láskou.

V poviedke Zrkadlo - brána do fantázie od Elizabeth je opísaný život dievčaťa, ktoré už unavovalo jej doterajšie bytie. V momente, keď stojí pred zrkadlom, sa jej rodičia hádajú. Avšak túžba po svetlých zajtrajškoch sa stáva reálna. Z ničoho nič je vtiahnutá do sveta za zrkadlom...čo sa stane v tejto vysnívanej krajine?

Vojna od AZI je pútavo písaný príbeh o dievčati, ktoré prežilo vojnu a spolu so psom sa potrebuje dostať do mesta. Na pomoc jej prichádza muž, ktorý taktiež prežil vojnu a privedie ju do tábora. Sam zbytočne hľadá svoju sestru a mamu- tie v tábore nie sú. Avšak je všetko, čo prežíva pravda?

Verím, že vás zaujalo aspoň jedno dielo. Svoje pocity z Abdonu môžete napísať v komentári a pochváliť, či dodať povzbudenie mladým autorom, ktorý nepíšu pre peniaze. Píšu, pretože ich to baví. :)

Prajem krásne prežité sviatky a skoré dočkanie sa januárového Abdonu.

S pozdravom,

Dominika Hubková