Obsah 3/2018

16.04.2018

Počet strán: 35

Počet článkov: 16

Tip mesiaca: Upíří sestry (26) by MetaLenka


OBÁLKA

No nechcem sa opakovať, ale opäť raz je obálka dokonale napasovaná na tému mesiaca. Najmä husľový kľúč a lá pokvapkané čokoládou...mňam! Výberu tlieskam.

EDITORIÁL

Úvodníček nám stlstnieva :) Šéfovej výlevy na nepochopenie poézie zdieľam. Raz je to proste v génoch... Tradične sa mi páči posledný odstavec na navnadenie sa na aktuálne číslo, aj keď tentokrát slabší...nuž, aj géniovia majú občas slabú chvíľku.

TÉMA MESIACA

Tentokrát dve reprezentantky, Marrrqui a jej báseň Klíčový moment s klíčem a Bianka Knutová s mikropríbehom Kľúč. Marrrqui a jej básne žeriem - ten rytmus, výber slov, ako to zneje, keď si to prečítam nahlas, idea, ktorú báseň nesie...nádhera. Proste pocta Marcu - mesiacu knihy či básne :) Na druhej strane Biankina próza, ktorá vyčnieva nad jej doterajšiu tvorbu epickosťou, vecnosťou i nevtieravou romantikou. Dievčatá, pre obe klobúk dolu :)

VLASTNÁ TVORBA

Rubrika je asi na odtučňovačke, a ešte čisto ženskej. Opäť dve autorky, ale tri diela. Nesedia počty? Nováčik v našom tíme - Tu_Hana_papieri a jej dve dielka v rýmovanom štýle, Nesplenené prianie a Je mi krásne... Presne toto je typ poézie ku ktorej neprechovávam akékoľvek emócie - hľadám, hľadám a nič... Nechcem tým autorku uraziť, len potrebujem decentne vykĺznuť z nutnej recenzie. Ďalšia autorka, avšak žiaden nováčik, je Bianka - naša včielka robotnica. Nie je Abdonu bez jej motivačných a veselých diel :) Aj tentoraz ponúka motivačný preslov k ženskej duši. Prečo mi to tak veľmi pripomína Slepačiu polievku pre dušu?

SERIÁL

Stálica seriálového neba - MetaLenka a jej Upíří sestry pokračuje 26. kapitolou. Anna ujde beštii a Elena prizná všetko o Thortonovi Hardymu. Ako ju vydiera, ako má zisťovať veci o Redfieldovi a podobne. Kate má o poznanie bohatší zážitok. Vydá sa za Redfieldovými ľuďmi ubytovanými v jej hoteli a dostane sa do samotného epicentra. Okrem toho sa osobne spozná s Redfieldom a stane sa...zvyšok už nechám na vaše dočítanie. Právom si MetaLenka zaslúži ocenenie Tip mesiaca. Táto časť má GULE!

Ďalším seriálom sú Elizabethini Zatratení. Po úvodnej smutno-trpkej časti, v ktorej sa Rose stala anjelom smrti, ubehlo päť rokov a Rose trávi svoj život s Daveom, lietaním ponad mesto a tiež sa utápa v smutných myšlienkach. Priam z toho kvapká melanchólia...toto bude dobré čítanie na jeseň :)

Odmlčaný Bystriansky je späť. Tomáš Beník a jeho Smrť prichádza nečakane pomaly ale isto smeruje k svojmu záveru a finálnemu rozuzleniu série vrážd. Po odmlke sa mi trochu ťažšie nadväzovalo na predošlé udalosti, našťastie Tomáš predchádzajúce udalosti v úvode kapitoly stručne zrekapituloval. Béla, Solún i Bystriansky si dávajú dokopy súvislosti i dávnu históriu dediny a prichádzajú na veľmi zaujímavú teóriu dvoch vrahov. Či sa im potvrdí, si prečítajte sami. Ešte však nie je všetkým "nehodám" koniec :)

PREDSTAVUJE SA

Tento mesiac ma táto rubrika dostala. Dva rozhovory s nesmierne zaujímavými osobnosťami nenechajú nikoho na pochybách, že Bianka Knutová, naša najaktívnejšia abdoňáčka, má ešte veľa čo povedať svetu a MDDr. Markéta T., mladá nádejná zubárka, nás vtiahne do víru informácií o neobľúbenej, zato zaujímavej profesii. Prvý rozhovor viedla DNA, druhý MetaLenka. Oba vrelo odporúčam, potešia aj priložené obrázky :D

RECENZIE

Asi si ani neviem predstaviť číslo bez Elwin Smaragdovej. Tentokrát nás zatiahne do témy Avantgardy a všemožných "-izmov". Tešíte sa? Ja veľmi... Vedeli ste napríklad, že termín avantgarda pochádza z vojenského prostredia? Ja nie. Okrem týchto elitárov nám Elwin predstaví aj futurizmus a opäť je to čítaníčko najsamlepšie. Mňam.

O NIEČOM

Rubrika nabrala spád. Okrem Marrrqui sa na ňu navnadili aj chlapci - Romanus Von Rayne a Executor. Marrrqui načína psychologickú (?) tému esejou Rozmnožovací pud. Názov hovorí za všetko.

Pokračuje Romanus Von Rayne s príspevkom Šťastie, že pojmy sú zatemňované! Na Romanusa sa dá spoľahnúť - v prvom rade, že to nebude ľahké, oddychové čítanie a lá Evita, v druhom rade, že sa kriticky pozrieme na nejaký aktuálny (najlepšie filozofický) problém. Dnes si vybral Cicerov citát, na ktorý vznikla vcelku zaujímavá esej. Mňa najviac dostala posledná veta, ktorú si okrem iného dám asi zarámovať nad posteľ. Dovolím si preto citovať: "No práve v temnote vzniká najväčšia túžba po ohni." Congratulations!

Executor je ďalší odvážlivec na poli novej rubriky. Práve on nás zavedie do tajov Písania o písaní (časť 1). Dozviete sa, že písať sa síce môže pokúsiť každý, ale nie každému sa podarí na záver vytvoriť dielo trvalejšej hodnoty. Ja poznám tiež zopár takýchto pseudoautorov :) Executor predkladá tri princípy, ktoré by mali začínajúcim autorom/blogerom pomôcť, ak si ich osvoja. Nuž, veľa šťastia...

INÉ

Šéfová má každoročne o tomto čase hrôzu zo spracovania Ankety časopisu Abdon za predchádzajúci rok, v tomto prípade za 2017. Ja si však myslím, že sa jej to podarilo, aj vďaka niektorým zmenám v Ankete, vcelku dosť dobre zosumarizovať a spracovať. Grafy, popisy a aj nejaké motivačné odkazy od zúčastnených nájdete na konci Abdonu. Čítaniu zdar!

-Falianka-