Obsah 4/2015

22.04.2015

Ahojte,

napriek tomu, že dnešný dátum je bližší májovému vydaniu Abdonu, tak ja Vás vítam pri obsahu aprílového čísla.

Mrzí ma toľké oneskorenie, ale veď to poznáte - odrazu sa na Vás toho nabalí nejako strašne veľa, čas je skutočne nemilosrdný a odrazu si uvedomíte, že prvý apríl už dávno skončil (takže toto vážne nie je aprílový žart) a je takmer koniec mesiaca. Nuž, kalendár je zlo. To však neplatí pre náš časopis, ktorý je svedomito spracovaný a do každého mesiaca Vás privíta hneď prvého. Ale dosť bolo zbytočných rečí o mojej neschopnosti písať, či o dátumoch.

Náš časopis sa opäť posunul o niečo vpred a obálka je utvorená z ilustrácie od Antona Lenčéša. Téma aprílového vydania bola "Želanie" a na túto tému boli vytvorené rovno tri diela. Jedno z nich patrí do vizuálnej tvorby, je to fotografia od Maťky.

Čo sa týka literárnej tvorby, tak odo mňa si môžete prečítať báseň s voľným veršom o láske, ktorá sa na lásku iba hrala, skrývajúcu sa pod názvom Platonické želanie. (Mojou chybou sa mierne poprehadzovali niektoré verše v odstavcoch, a tak tam miestami chýbala logika.)

Katarína Odlerová napísala kratšiu úvahu na túto tému a musím priznať, že som sa miestami zo srdca zasmiala. Celé sa to nieslo v neškodnom a milom duchu. Chválim.

Tradične najviac tvorby sa skrýva v rubrike Vlastná tvorba, ktorú začíname ilustráciou od Andreja Čavojského.

Napriek tomu, že Bocian sa odmlčal z blogovej scény (Dnes som mu poslala asi štyri správy, v ktorých som mu veľmi jasno dala najavo, že potrebujem jeho blog, a tak mi ostáva tichá prosba sprevádzaná chórom anjelov, ktorý si posvietia na pána Bociana a donútia ho k návratu.), tak neskončil aspoň u nás - v Abdone. Prišiel s dvoma básňami: Trpké sny a Márne. Ak sa správne domnievam, tak Trpké sny je báseň zameraná na negatívnejšiu tému, aj keď tak spočiatku nemusí pôsobiť (nie som literárny analytik, možno som ju pochopila zle). Veľmi sa mi páčilo celkové znenie básne Márne. Po tom, ako som si ju prečítala v duchu, som sa rozhodla prečítať si ju i nahlas. Skúste to, skutočne krásne znie.

Vo Vlastnej tvorbe tiež môžete nájsť moju poviedku Bolo samo. O malom dievčatku, o niečom staršom chlapcovi a starom lístku na vlak, ktorý ostal nepoškvrnený... na rozdiel od toho malého dievčatka.

Večný to smäd je poviedka od Antona Lenčéša. Príbeh starého muža, ktorého život zrazil na kolená už mnohými ranami a jeho jedinou útechou bol alkohol. Charakter toho muža bol dobre a obšírne prepracovaný, rovnako ako jednotlivé opisy, čo mám veľmi rada, takže mňa táto poviedka zaujala. Myslím, že sa bude páčiť i Vám. A musím povedať, že autor má dobrú schopnosť vymýšľať nečakané prirovnania.

Elizabeth napísala báseň s voľným veršom tajomnému Cudzincovi. Báseň vo mne vyvolala jednu veľmi osobnú spomienku, vďaka ktorej má pre mňa báseň osobný význam. A čo Vy? Pripomenula Vám niečo?

Po Vlastnej tvorbe pokračujeme Seriálom. Rubriku otvárame Fraškou po kentaursky od Denisy Kancírovej. Je to už v poradí štvrtá časť, a tak vás ich čaká ešte osem. Kenar prehodnotí svoje rozhodnutie ísť za Mentorom do lesa, pretože ho Darci chce oboznámiť s jeho prácou, ktorú bude musieť vykonávať, ak chce byť právoplatným obyvateľom Hesky. Má vyučovať boj a obranu... Čo všetko sa však udeje v tejto časti? A kto je tajomný Mentor?

House, ktorý píše AZI, opäť pokračuje v príbehu a naberá na obrátkach. Kelly nakoniec súhlasí s preštudovaním nájdených papierov. Keďže Mary nenachádza nič zaujímavé, rozhodne sa s tým skončiť, Kelly však zaujímajú jednotlivé zápisy. Pokračuje v čítaní... Ale čo všetko ukrýva príbeh starej ženy, ktorá predtým obývala tento dom?

Kronikári (v rubrike Vyskladané) nám pokračujú, gradujú a rozvíjajú sa zvráteným tempom. Túto časť písala Maya S. Adlerová a Romanus Von Rayne, páči sa mi štýl písania oboch autorov a myslím, že starší čitatelia už rozoznajú pasáže, ktoré boli písané jedným z týchto dvoch autorov. Mne to, aspoň myslím (a možno sa na plnej čiare mýlim) vyšlo. Hlavný hrdina sa ocitá v rozdivočenom dave, ktorý má v pláne zabiť Jána Husu... Alebo?

Dej je prelínaný úvahami, bojovými scénami, priamou rečou a všetkým, čo musí dobrý príbeh obsahovať.

Na konci tohto vydania sa nachádza aj fotka od Janky Plátkovej, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v zimnej súťaži r-foto-b. Gratulujem.

Prajem pekný zvyšok mesiaca a rýchle dočkanie sa nového čísla. My v Abdone rozhodne nebudeme leniť a do uzávierky dopíšeme posledné diela, časopis sa spracuje a Vy si ho už vo výslednej podobe stiahnete. Tak si ho užite rovnako ako si my užívame tvorbu jednotlivých príbehov, ilustrácií, či fotiek.


-Dominika Hubková-