Obsah 4/2016

02.04.2016

Ahoj všetci, som Faliane a odteraz do odvolania/odstúpenia vás budem sprevádzať každomesačným súhrnom nového čísla Abdonu...

Kto ma pozná, vie, že na písanie fakt nie som. Napriek tomu som sa ako slepé kura k zrnu dostala k úvodom v abdoňáckom newslettri a najnovšie aj samostatnej rubrike v Abdone - Ochotníckym divadlám. Som vášnivá diadelníčka ale z časopriestorových dôvodov môžem o tom akurát tak iba písať. Aby toho nebolo málo, tak som sa dobrovoľne vtisla šéfke Abdonu, že chcem písať tieto "navnadenia" na každomesačné číslo v mene hesla: "Jmenuju se vtirka a budu u vás bydlet"... vyšlo to. :D

Introduction done, poďme na aprílové vydanie nášho milovaného Abdonu:


Editoriál

Šéfredaktorka DNA a jej pár teplých slov na úvod. V skratke ide o promo zatiaľ najväčšieho rozsahu v dejinách Abdonu. Najprv v marci prednáška na Anime show 2016 a teraz rozhovor v rádiu Slobodný vysielač. Keďže sa rozhovor už odohral (1. apríla a nie je to vtip) a ja som mala možnosť si ho vypočuť, musím len a len odporučiť dať si tú námahu a zabrúsiť do archívu rádia.

Téma mesiaca

S témou mesiaca - Už včera bolo neskoro sa vyhrala Simona Gray rovnomenným príbehom z neznámeho času a priestoru, ktorý zaznamenáva poslednú noc v živote diktátorky, momentálne v cele, čakajúcej na smrť.

Seriál

Raz to muselo prísť...a ten mesiac práve nadišiel. Spolu s AZI sa 14-tou časťou lúčime s postavami seriálu House. Mary a Kelly majú momentálne veľmi napätý vzťah, do ktorého sa chtiac-nechtiac mieša Gabriel. Ako sa skončí dobrodružstvo, ktoré začalo kúpou tajomného domu a končí odkrytými príbehmi jeho doterajších obyvateľov, uvidíte v tejto časti so skutočne prekvapivým koncom.

Recenzia

Elwin Smaragdová nám rastie do spisovateľskej brilantnosti. Jej trefné a vtipné komentovanie literatúry v recenzii Humanismus, renesance, reformace ma zase raz dostalo. Elwin je radosť čítať a v jej podaní by som zhltla i "bichlu" so 400 stranami a ešte by som si pýtala repete. Bravó, Elwin, len tak ďalej...temný stredovek v tvojom podaní naberá úplne iné kontúry.

Vlastná tvorba

Tradične najpočetnejšia skupina príspevkov sa dá tentoraz rozdeliť na tri skupiny. Prvú tvoria Elizabethine básne Zakliata v hodinách, Čiarky na dlani a haiku Prúd myšlienok. Aj keď sa to asi na prvý pohľad nezdá, haiku je žáner japonskej poézie s veľmi prísnymi pravidlami, takže Elizabeth, klobúk dolu. Druhú skupinu tvoria fotografie Maťky - Duch pražských ulíc a MetaLenky - Fotografie nádraží. Mňa osobne zaujala najmä fotka slečny s kufrom stojaca uprostred cesty. Má v sebe istú nostalgiu a nevypovedaný príbeh, nemyslíte? Tretiu skupinu triumfálne reprezentuje Simona Gray, ktorá svoje symbolické zmŕtvychvstanie oslávila príbehom Cesta a básňou Gravitácia. Cesta, ktorá vedie kráľa Oberyna cez Počarovaný les stretnúc nebezpečného lesného ducha Aniku je konečne rozprávka i fantasy príbeh dokopy podľa mojej chuti.

Súťaž

Druhé kolo Hráčskeho kútika na tému "Jeden deň v koži mojej ne/obľúbenej postavy" vyhral Maťo Borčin s jedným dňom v koži villigera z hry Age of Empires II. Nielenže som sa nasmiala, že som skoro spadla zo stoličky, ale ten nadhľad a vžitie sa do postavy...stavím sa, že Maťo by písal veľmi zaujímavé príbehy. Príspevok odporúčam a myslím, že villiger vyhral právom.

Vyskladané

Dračí jazdci sú späť! Ani som nedúfala, že po bravúrnom úvode sa niekedy dočkáme pokračovania...ale vážne...po mesačnej pauze sa tentokrát pera chytili chlapi - Prosimír (Kvačkulin) Ľupčiansky a Romanus Von Rayne. Pokračujeme teda v príbehu počtára Zerphana, ktorý sa vzbúril a uteká zo sveta Zairov. Na konci strastiplnej cesty jaskyňou ho však čaká bájny mág. Poradí si Zerphan s doteraz najväčšou výzvou? A čo Salamandri na to, že nezmizol len počtár ale aj najcennejší artefakt - Amulet Basilieho kráľa? Naozaj ho vzal Zerphan?

Ochotnícke divadlá

Tentokrát som si pre vás vybrala divadlo DINO z Piešťan. Ich humor je vysoko nákazlivý a tváre ochotníkov viac ako známe (teda pokiaľ ste videli aspoň jednu časť Dedičstva na JOJ-ke). Niečo o vzniku, predstaveniach i úspešnej minulomesačnej premiére sa dočítate v článku Veselé divadlo DINO od Faliane.

Iné

Čo znamená byť Abdoňákom? Tak túto otázku sa snažila zodpovedať DNA na prednáške počas Anime show 2016 v Bratislave 20. marca. Potešená účasťou i vlastnou výrečnosťou nám zdeľuje svoje dojmy, očakávania i výsledky. Predstavenie Abdonu širokej verejnosti, spomínanie na začiatky, osobná podpora od AZI i neskonale dobre vyzerajúce výtlačky jednotlivých čísiel Abdonu, to je len zopár highlightov šéfkinej propagácie.


Ak vás môj skromný súhrn navnadil, pozývam vás otvoriť aprílový Abdon, začítať sa a prežiť zopár netradičných príbehov...

-Faliane-