Obsah 5/2016

07.05.2016

Vitajte pri májovom vydaní Obsahu - tentokrát je z čoho vyberať, pretože najnovší Abdon je doslova precpaný umeleckými skvostami... no radosť prelistovať a ešte väčšia čítať. Nebudem to naťahovať a hor sa na Abdon 05/2016:


Editoriál

Šéfredaktorka poňala májovú výzvu (Máj - lásky čas) naozaj nevšedne a odcitovala klasiku - Sládkovičovu Marínu. Musím uznať, že výber vhodný i téma trefná... potlesk.

Téma mesiaca

S témou mesiaca - kytica sa popasovala naša šéfka Denisa Kancírová v príbehu Karafiáty. Do poslednej vety som nechápala a aj tak som si to musela prečítať dvakrát. :D Vkusná pointa na záver, len čo je pravda.

Seriál

Ako hovorí klasik - kde jedno končí, druhé sa začína... Keďže minulým číslom skončil seriál House, dnes nám MetaLenka ponúka prvé dve kapitoly zbrusu nového seriálu Upírie sestry. Dúfam, že nie ste jazykoví rasisti, pretože seriál je v češtine. Mňa osobne veľmi zaujal a teším sa na pokračovanie s Elenou, Kate a tajomným Londýnom.

Rady autorom

Simona Gray veľmi kultivovane a sofistikovane rozjíma nad odvekou ľudskou túžbou sa báť. V článku Ako sa hrať na Stephena Kinga porovnáva horor ako žáner filmový, tak literárny. Poukazuje na ťažký chlebík spisovateľa, ktorý nemôže narábať s filmovými efektami na nabudenie hrôzy, má však iné, účinné nástroje... keď máte chuť vedieť viac, nech sa páči. Tohto dielka sa rozhodne nebojte a zakusnite sa naplno.

Vlastná tvorba

Tentokrát sa nám v rubrike Vlastná tvorba roztrhlo vrece. Máme tu 4 fotografie, 6 básní a 2 poviedky. Každá z fotiek má čosi do seba. Mňa najviac zaujali Maťkine rozkvitnuté krokusy, ktoré mi navodili fakt príjemnú jarnú náladu. :) Okrem nej vyzdvihujem spojenie Romanusa a MetaLenky, ktorí dali dokopy literárnu a vizuálnu zložku... skutočne vydarené dielo. Dve čiernobiele silné fotografie patria do dielne Charlie. Najmä tá s kolesom je fakt hustá. Poeticky sa k nám prihovára Dominika Hubková básňou Veď vieš..., Charlie bezmennou básňou, Elizabeth Echom a Romanus von Rayne hneď dvomi - Nocturnal vanitanamnésis a Filo(Chaos)Sofia. V neposlednom rade je tu Simona Gray (s ktorou sa tiež roztrhlo vrece, čo sme veľmi radi) s básňou Error - páči sa mi nadsázka a PC humor v nej. Prozaicky sa nám vyjadrila Simona AZI príbehom Kai, kde tiež až na záver prídete k pointe, ktorá vám otočí príbeh hore nohami a vy ste nútení si ho prejsť znovu. Druhým príbehom Kacír sa môže pochváliť Romanus von Rayne - filozofická, sofistikovaná fantasy kde nie je isté, či dobro a zlo stoja na opačných protipóloch. Veď posúďte sami. Jedno je mi však jasné - Romanus píše neskutočne pútavú fantasy. Congratulations.

Súťaž

Tentokrát tu máme vyhodnotenie marcovej súťaže Marec - mesiac knihy s témou "krehké slová". Šťastnou výherkyňou je Elizabeth a jej báseň Krehké slová. Básne umiestnené na druhom a treťom mieste máte možnosť zhliadnuť na webe.

Potulky za zdravím

Prosimír (Kvačkulin) Ľupčiansky je späť! A s ním i moja obľúbená rubrika Potulky za zdravím - jarný špeciál. Neviem, ako sa k tejto informácii dostal on, ale mám na konci aj venovanie... veľké plus, Prosimír :) V najnovšej časti rozoberáme Prvosienku Jarnú a Cesnak Medvedí - teda kde ich hľadať, čo z nich zberať a ako ich pripravovať. Mňa najviac zaujal postup prípravy sirupu z Prvosienky jarnej. Ak ste zvedaví aj vy, nech sa páči strany 24 až 26.

Iné

Prvý rozhovor v rádiu aj s fotodokumentáciou (trochu poslabšou, ale však všetko je raz prvýkrát. :) V skratke ide o dynamický príbeh v štýle cestopisu, končiaci propagáciou Abdonu i šéfkinej vlastnej tvorby v rádiu Slobodný vysielač. Potešená vlastnou výrečnosťou nám zdeľuje svoje dojmy, očakávania, výsledky i úspechy. Keďže som mala možnosť počúvať tento rozhovor naživo (vďaka ti, live stream) aj v ďalekom Anglicku, nemôžem vytknúť šéfke jediné slovíčko... klobúk dolu. Kto šťastie ako ja nemal, kliknutím na priložený link vám bude odpustené :)


Ak vás môj siahodlhý súhrn neznudil, ba naopak, pozývam vás otvoriť májový Abdon, začítať sa a prežiť zopár netradičných príbehov...

-Faliane-