Obsah 5/2018

16.06.2018

Počet strán: 36

Počet diel: 12

Tip mesiaca: Dva roky znechutenia a strachu by AZI

Celkový dojem: 4/5

OBÁLKA

Odminula sme sa moc nepohli... Zatiaľčo v apríli mi vadil ten temnohvozd, dnes, i keď je to tvorba MetaLenky (mimochodom, dokážeš oveľa lepšie kreácie), mi výrazne vadí - hmm ako to pomenovať - pseudonaivná grafika. Tiráž z pixabay.com mi potom príde ako päsť na oko, až na to, že tá päsť je obálka. Snáď nabudúce...Ach, Anton, kdeže si???

EDITORIÁL

Úvod nesený v pozitívnom duchu trochu vyladí pokazenú náladu z obálky (áno, ešte furt ma to žerie), najmä nahliadnutie do "zákulisia" a osobného programu šéfovej :) Okrem toho ma milo prekvapil posledný odsek s odporúčaním hudby a scifi seriálu na upršané večery...tlieskam.

TÉMA MESIACA

Našu rubriku visiacu na vlásku sa pokúšajú oživiť Tomáš Beník a Elizabeth. Tomáš príbehom Na konci cesty, o ktorom som seriózne uvažovala ako o Tipe mesiaca. Trochu mravoučný nápad, ale pri scéne v čakárni som sa dosť nasmiala...tak, cez slzy, lebo človek je skutočne tvor povrchný. Tomáš, ide ti nielen komika, ale aj tragika. Len tak ďalej. Elizabethin príbeh Život v jednom dni sa dá definovať ako príbeh bez zlatého podnosu, ale aj bez ukotvenia a teda každý v ňom môže vidieť niečo iné. Takéto milujem, aj keď konkrétne z tohoto som mala slzy na krajíčku. Prečo, Elizabeth???

VLASTNÁ TVORBA

V obsahu sa omylom prekopírovali posledné dve dielka z minulého čísla. Počítačový škriatok žije! :D Máme tu teda len tri príspevky - foto, scifi príbeh a zamyslenie. MetaLenka a jej klasická tvár - nádherná foto lesa s názvom Údolí motýlů. Neviem prečo ma napadlo, že by to bol vynikajúci barefoot chodníček...a vlastne, kde sú tie motýle??? AZI a jej príbeh Dva roky znechutenia a strachu je nielenže Tip mesiaca, ale bude vám pripomínať asi všetky scifi odohrávajúce sa v uzavretom výcvikovom komplexe, ktorý obývajú šialenci. Proste paráda. Bianka Knutová ponúka zamyslenie Práca s názvom materstvo. Vzhľadom na nízky vek predpokladám, že Bianka mamičkou ešte nie je. Ja ňou som a jej textík mi príde ako milý, nevinný, trochu uletený. Bianka, keď budeš matkou, napíš to ešte raz a ja sa určite schuti zasmejem na tom posune uhla pohľadu :) To proste pochopíte, keď zažijete :D:D:D

SERIÁL

MetaLenkine Upírie sestry gradujú každou kapitolou. Ako to zvyklo občas škrípať, teraz nie je časti, kde by ste pokojne dýchali, či len tak oddychovali. Wow! Redfield spoznáva Chrisa, ktorého kedysi stvoril, ale on sa mu vymanil spod kontroly a dvojitý agent Kate musí ísť pre Redfielda loviť...proste mňamka.

Elizabeth v seriáli Zatratení v 3. kapitole odhaľuje viac o Christianovom pozadí, napríklad že miloval Rose a bez nej nemal dôvod žiť. Rose ako Anjel smrti má preto dvojaké výčitky, okrem toho strach z nadriadených a všetko valcuje bezbrehý smútok...ideál na jesenné podvečery.

PREDSTAVUJE SA

Executor predstavuje zjavne svoju srdcovku - Lustre. Prvoplánovo som si myslela, že ide o českú kapelku :D:D:D Na moje prekvapenie je to hudobník švédskeho pôvodu (áno, asi sa tí Švédi už rodia takto talentovaní, viď Avicii), ktorý mixuje tzv. ambientnú hudbu s metalom v pozadí. Pre našinca preložené - hudbu z prírodných zvukov s metalovým podmazom. No nech nežerem, Echoes of Transcendence a Green Worlds som si na YouTube našla a evokuje to vo mne Pána Prsteňov...dokonalý podmaz na jeho čítanie - aj keď teda nezvyknem čítať nič s pustenou hudbou, ale toto by som si dala :D

O NIEČOM

Táto rubrika sa zvrháva na prudko odborné state...ale v dobrom. Najskôr Marrrqui a jej esej Hormon lásky na tému oxytocín, náš priateľ :D Potom zamĺknutý autor Romanus Von Rayne s víťaznou (opäť) prácou Role of imaginings in our lives (voľne preklad Rola predstáv v našich životoch). Romanus gratulujem! Ďalší ašpirant na Tip mesiaca. Kto má znalosti, odporúčam v angličtine, je to zážitok! Pre ostatných Romanus dodáva aj vlastný preklad do slovenčiny.

RECENZIA

Opäť Elwin Smaragdová a pokračovanie z minula - Avantgarda všemožné "-ismy" (2. časť). Asi je to témou, pretože Elwin nežiari v plnej kráse, ako to ona zvykne. Napriek tomu nadpriemerný zážitok. Kafku mám na rane už dlho - začať s Rozsudkom bude asi fajn :D

SÚŤAŽ

Konečne sme sa dočkali vyhodnotenia nejakej súťaže...KONEČNE...jedná sa konkrétne o Marec - Mesiac knihy či básne 2018. Výherkyni Viktórii Laurent-Škrabalovej srdečne gratulujem! Báseň sa mi páči, je taká krehká :)

-Falianka-