Obsah 6/2015

15.06.2015

Opäť raz Vás vítam pri článku, v ktorom stručne (niekedy to nie je až také stručné) popíšem jednotlivé diela v novom (júnovom) Abdone. Vlastne, keď tak nad tým uvažujem... tento článok je prvá vec, čo píšem po dlhej dobe, nuž... tak poďme na to.

Poznáte ten pocit, keď jediné po čom túžite je pokoj? A možno nejaký cieľ, nejaký bod, ktorý Vám bude dávať zmysel. A tak blúdite myšlienkami... No potom príde ten moment, ten okamih, ktorý Vás presvedčí, že každá jedna vec, ktorú robíte má zmysel. Že to nie je až také zbytočné. A presne o tom je tohto mesačný úvod od šéfredaktorky.

Téma mesiaca bola Pokoj a autorkou prvého diela je Katarína Odlerová. Je to úvaha s rovnakým názvom a napriek tomu, že autorka neprispieva až tak často, sa mi pozdáva jej skutočne ľahký štýl. Je to taká oddychovka, ktorá Vás zároveň donúti trochu popremýšľať.

Bocian prispel básňou menom S brokom v boku. Nuž, čo ak zdanlivý pokoj nie je až taký pokojný a sloboda sa zmieta v putách? Ako to asi vyzerá?

Andrej Čavojský prispel ilustráciou, ktorá navádza na to, by človek spomalil.

Seriál začína Fraškou po kentaursky od Denisy Kancírovej. Leonard sa v rozhovore s Kenarom dozvedá, že je Mentor v meste. Na sochárskej slávnosti, ktorá sa koná na ďalší deň, je všetko v pohybe, všetci sa zabávajú a Kenar sa nechá unášať davom, až sa odrazu ocitne v lese. Odrazu stretne Mentora, no celé stretnutie je akési zvláštne. Kto je to v lese a čo sa stalo s Darci?

House od AZI pokračuje už šiestou kapitolou. V noci sa Kelly budí na silnú bolesť v kolene. Rozhodne sa prečítať si ďalší zápis, ktorý bol nájdený v krabici. Tentoraz sa v zázname vyskytujú iba tri postavy, mníška, ktorá to celé píše, černoch Shean a žena menom Gabriel, ktorá je v ústave zavretá pre údajné čarodejníctvo. Čo je na tom pravdy?

Pod krídlami noci od Layi Mei sa rozvíja druhou kapitolou. Loren Haberajter sa ozve Windfortovi ohľadom ponuky na rozhovor. Po úvodných vetách začne rozprávať o svojej premene. O tom ako spoznal Izabell a ako ho premenila. Otázkou však je, prečo to všetko robí?

Vo vlastnej tvorbe je poviedka od Antona Lenčéša. Dumanie nadväzuje na predošlú časť, napriek tomu, že nie je v sekcii seriál. Kelmentius sa pomaly stáva triezvym a čakanie na veteránsky dôchodok si spríjemňuje premýšľaním. O živote, o malom dieťati, ktoré mu dalo peniaze, o priateľovi z vojny... Človek predsa vždy uteká pred problémami do sveta spomienok, nie?

Bocian prispel i básňou Láska je spokojná, v ktorej opisuje lásku ako cit, ktorý nám prinesie do života pokoj. No dokedy ten pokoj vydrží je skutočne otázne. Krátke je šťastie je jedna z najlepších amatérskych básni, aké som za posledný týždeň - dva čítala. Možno to bude tým, že sa momentálne nachádzam v takom tom bode bez cieľa, a tak sa s tou básňou až príliš stotožňujem.

Hviezdy vo veršoch je báseň s voľným veršom od Elizabeth. Mám rada takéto neviazané básnenie, no musím priznať, že sa mi to zle čítalo s tým nadpriemerným trhaním viet. Každopádne, báseň je sama o sebe pekná a rozhodne by ste si ju mali prečítať.

A vlastnú tvorbu uzatvára fotografia od Maťky.

V tomto čísle sa tiež dozviete, kto vyhral marcovú literárnu súťaž a samozrejme, môžete si prečítať i víťaznú báseň.

V rubrike, ktorá tu už veľmi dlho nebola, Predstavujú sa, si prečítate rozhovor so šperkárkou, ktorá sa spolu s maminou stará o zatúlané psy a mačky. Čo vám poviem, hneď som dostala chuť si zobrať nejakú pouličnú mačku domov. (Za tento majestátny čin by som skončila na ulici pre zmenu ja.)

No a nakoniec tu je diel Kronikárov v rubrike Vyskladané, ktorý som písala ja a Denisa Kancírová. Dalibor a Anton odídu do Antonovho bytu a rozprávajú sa o Kronikároch. Anton chce prijať toto miesta, no Dalibor odmieta. Po výmene názorov odíde Dalibor domov, kde sa neskôr stretne s bývalým Kronikárom. A tak si stanoví podmienku. Nebude predsa robiť túto prácu len tak, pre nič za nič.

Ako každé číslo Abdonu i toto Vám prináša bohatý obsah, v ktorom si určite nájdete niečo, čo Vás nadchne. Preto čítajte a my sa "stretneme" pri budúcom obsahu. Na budúci mesiac bude dvojčíslo Abdonu, a tak sa môžete tešiť na dvojitú dávku príspevkov. A možno sa aj ja v mojom, už konečne dosiahnutom voľne, dokopem k napísaniu nejakej poriadnej poviedky...

-Dominika Hubková-