Obsah 6/2016

04.06.2016

Dobrého veľa nebýva a Abdon 06/2016 toto porekadlo len potvrdzuje. Tentokrát sa nám zoskupilo síce iba pár diel, tie však stoja za prečítanie do posledného písmenka. Prosím, vstúpte...


Editoriál

Tentokrát má úvodné slovko dosť filozofický nádych. :D Šéfka premýšľa nad snami, ich plnením a ľuďmi, ktorí vás v nich podporujú a bohužiaľ sa nájdu aj takí, ktorí vám hádžu polená pod nohy... Takže hop hop do sveta - opustiť hniezdočko zaužívanej rutiny a zmeniť vlastný osud.

Téma mesiaca

Veľmi netradične je v aktuálnom čísle spracovaná téma mesiaca čisto graficky. Náš praktikant Marek sa pochlapil a vytvoril grafiku na tému Mám chuť sa vypariť. Mne osobne sa páči, človek tam má možnosť objaviť veľa skrytých symbolov.

Seriál

Jupiii... MetaLenka pokračuje s Upírimi sestrami, konkrétne 3. a 4. kapitolou. Máme možnosť sledovať ďalšie osudy Eleny, Kate a ich tajomného trénera. ;) Musím povedať, že sa mi tento seriál pomaly, ale isto dostáva pod kožu! V tomto dieli jediný tesák nezostane hladný. :)

Vlastná tvorba

Autorkami júnovej vlastnej tvorby sú AZI so svojím dielom Karma je zdarma a Simona Gray s básňou Smrť slávika a tiež príbehom Zostanem s tebou. Keďže na lyriku moc nie som, príjemne ma prekvapila zrozumiteľnosť Simoninej básne. Po fakt dlhej dobe báseň, ktorá sa mi páčila, aj som jej rozumela a sčasti som ju vedela aj interpretovať... wow. Príbeh Karma je zdarma je jedným z tých príbehov, kedy vám nie je od začiatku úplne jasné kto, čo, kedy a kde... na konci však všetky dieliky puzzle do seba krásne zapadnú a vás dobehne katarzia... Na druhej strane príbeh Zostanem s tebou črtá jasné kontúry od začiatku. Trpká príchuť zrady, osobné sklamanie vyústiace do pokusu o Mandinu samovraždu - napätie stúpa a ako to všetko dopadne a či jej Tomas odpustí si môžete prečítať samy.

Recenzia

Elwin je späť! Nech žije Elwin!!! Ďalšia časť mojej obľúbenej rubriky o nemeckej literatúre v dobách dávno minulých. :D Momentálne Elwin rozoberá obdobie baroka - veselo i poučne sa dozvedáme o pohnutých časoch v nemeckej ríši, o neľahkom chlebíku spisovateľa i krkolomných názvoch dobovej literatúry (veď posúďte samy - Horribilicribrifrax Teutsch). Elwinin talent je tak žiariaci, že keby opisovala vrece zemiakov, tak sa bavím rovnako. :D Bravo!

Predstavuje sa

Šéfka nám predstavuje veľmi odvážny a ojedinelý počin - tlačený Zin časopis PUNKSTREAM (dokonca pravidelný mesačník! Abdon, inšpiruj sa :)) ... je to počin od fanúšikov pre fanúšikov, ktorý približuje práve tu mimo-mainstreamovú kultúru a zároveň zgrupuje ľudí na rôzne workshopy, cony, festivaly... veľmi zaujímavé čítanie i pekne podaný rozhovor.

Amatérske príbehy

Čerešnička na záver... to, že Abdon prijal pod ochranné krídla ako dcérsky projekt Amatérske príbehy je snáď už milióntykrát obmieľaná téma... no ale raz prečítať je viac ako stokrát počuť!!! Ja som krátkou ukážkou z diela Stratiť no Vyhrať od autorky Christie Doctor nadšená... hneď, ako zavesím tento článok na web, klikám link k pokračovaniu, lebo takto bravúrne napísané dielko som už dlho nečítala - vzduch plný adrenalínu, ženská hrdinka a závodníčka, kvapky, stres, cieľ, výhra... mňam.


Dúfam, že som vás navnadila Abdon aspoň otvoriť a minimálne jeden príbeh si prečítať (lebo seba som navnadila určite :D). Užívajte dokiaľ môžete, lebo za pár dní tu máme leto a budete si musieť vystačiť s jedným číslom do septembra!!! Aaaa panika...

-Faliane-