Obsah 7-8/2015

28.07.2015

Ahojte,

prázdniny sú v plnom prúde a rovnako ako vy i ja mám svoje koníčky a kamarátov, s ktorými trávim čas. To je tiež dôvod, prečo vám tento obsah poskytujem až teraz - koncom mesiaca. Prvé dva týždne som sa k Abdonu vôbec nedostala, keďže som bola šťastná, že konečne môžem čítať knihy, ktoré som si šetrila na prázdniny. Keď som zočila obsah, tak mi hlavou prebehla jediná myšlienka: ,,Ach, to bude čítania." Presne tak sa aj stalo a ja som sa dokopala ku čítaniu a následnému písaniu.

Ako vždy, úvod pozostáva zo slov šéfredaktorky Denisy. Jej slová sú vždy pozitívne, milé... a také kamarátske, preto tieto editoriály veľmi rada čítam.

Témou mesiaca je Nechaj tak, pozývam. Mám však pocit, že nesadla nikomu z autorov, a tak Denisa napísala poviedku V bare. Presne tam sa aj odohráva dej, ktorý opisuje prácu jedného barmana. Dej zachytáva pár hodín v zhone a následnom útlme. Je to taký príbeh na odreagovanie a zároveň na štart do listovania časopisom.

Pokračujeme s Denisiným seriálom Fraška po kentaursky. Leonard a Kenar sa ocitajú uprostred boja proti rôznym bytostiam, dokonca aj proti vyhynutým trpaslíkom. Mentor unikol, no beží obom na pomoc. Avšak po ceste zazrel ohnivú žiaru a pochopil, že to je Darci. Rozbehol sa za ňou, ale omráčila ho a on skončil na zemi. Ako to však nakoniec celé dopadne? Prežije Mentor?

House od AZI je tu už so siedmou kapitolou. Kelly sa ma stretnúť s rodičmi, no zaspala a nestíha. Cestou sa zastaví v knižnici a pýta sa na knihu o zvieratách a ich význame. Celú noc ju totiž trápil sen o jaštericiach. Na svoju otázku odpoveď nedostane... Mary medzitým doma číta zožltnutý papier zaplnený pocitmi. Pacient sa v ňom sťažuje, že ho doktor núti písať o koncentračnom tábore, o svojej rodine, o všetkom. Ale on to nevie, nemôže, pretože to príliš bolí.

Pod krídlami noci od Laya Mei sa nám rozšíri o dve kapitoly. Upír sa opäť vydáva na lov, v bare si vyhliadne čašníčku, s ktorou odíde zadným východom priamo na ulicu. Tam ju zabije a "naaranžuje" ju v blízkom parku. Detektívovi zvoní mobil a je mu oznámené, že sa našla ďalšia obeť. Ten si však na pomoc zavolá Alastora, ktorý mu podá podrobnejšie informácie o vrahovi.

Presunuli sme sa do Vlastnej tvorby, ktorú otvára Bocian s básňou Návrat. Téma je opäť raz tak trochu romantická, no musím priznať, že táto báseň ma príliš nezaujala. Hazardný hráč sa mi, naopak, pomerne páčil, najmä začiatok. Básnik je taká krátka pekná báseň, ktorá má určite niečo do seba. A dúfam, že som správne pochopila, že autori si žijú vo svojom vlastnom svete. Prenasledovaný... táto báseň bola skvelá! Zamilovala som sa do záveru a celá báseň má určitý rytmus, ktorý mi rezonoval v ušiach.

Elizabeth a jej Absurdný výkrik mi skutočne prehovorili do duše. Témou je človek, ktorého mučia spomienky na lásku, na tie šťastné časy. Veľmi sa mi páčili slovné spojenia, ktoré používaš. Papierová ma príliš nezaujala, no páči sa mi myšlienka "papierového srdca". Už ho len pokrčiť a zapáliť... Pozorovateľ je veľmi zaujímavý a téma je problém s alkoholom. Píšem podobným štýlom, a preto mám vo všeobecnosti radšej práve druh básní s voľným veršom.

Romanus von Rayne napísal Pohár sarkazmu porotcom, ktorý sa mi, úprimne povedané, príliš nepáčil. Chápem tému i zámer autora, no neoslovilo ma to. (To samozrejme neznamená, že to je zlé.) Uväznená v pokoji ma zaujala už úvodom a preto som sa rozhodla prečítať si to celé (čo by som musela spraviť tak či tak, keďže píšem obsah). Celé dielo je vskutku fascinujúce, no asi som tiež rovnako nezmyselná ako žieňa v príbehu, pretože som nepochopila koniec. Každopádne, určite to stojí za prečítanie. (A predpokladám, že sa autor sám premietol do postavy mladého temného spisovateľa.) Dajte pokoj pokoju je báseň o temnote. Je to báseň, v ktorej autor vyzdvihuje temnú literatúru a ukazuje, že nie je zlá a že pozitívna literatúra nie je jediným druhom literatúry. Mne sa to páči a čo vám? Poviedka Pád do oblakov je... neviem. Po prečítaní som sa ostala hodnú chvíľu pozerať do prázdna. Začiatok bol spracovaný skutočne výborne, koniec bol síce veľmi predvídateľný, ale i tak to bolo celé zaujímavé. Je to príbeh chlapca, ktorý našiel a následne stratil jediného človeka, ktorý mu rozumel. A tak sa odhodlá ku činu, ku ktorému by sa uchýlili autori tragédií (dokonca som tam našla aj pár romantických znakov).

Ja som prispela s poviedkou Milada. Lucia je staršia žena, ktorá už dávno stratila zmysel života a nevie sa stotožniť so svojimi problémami. Je to príbeh ženy, ktorá sa bráni pred Miladou - smrťou napriek tomu, že ju večne stretáva ako ženu v červenom kabáte. Príbeh je písaný retrospektívne a už v úvode spoznáte ženu, ktorá vás bude sprevádzať celým príbehom bez toho, aby ste si to vôbec všimli. To je Luciin príbeh, do ktorého zasiahla Milada. Čiernobiely svet je báseň, v ktorej som sa zamerala na naše vlastné svety. Každý sa tam aspoň raz za čas ocitne, no je iba na nás, či bude naplnený temnom alebo nekonečným šťastím. Rubínová nie je na plátne je báseň s voľným veršom, ktorá hovorí o TOM pocite, keď všetko stratíte a energia vás opustí.

BroDan prišiel s poviedkou Pyroman. Je daždivý deň a Peter sedí v ambulancii psychológa Dr. Novotného. Opäť ho trápia nočné mory, špeciálne jedna konkrétna. Opäť sa ukazujú jeho sklony ku pyrománii, pre ktoré aj sedí v ambulancii... Pred pár rokmi si spríjemnil večer alkoholom, na čo doplatil tým, že podľahol láske ku ohňu a podpálil dom, v ktorom spali jeho rodičia. Peter sa zúfalo snaží získať peniaze, keďže je na tom s financiami skutočne zle. Prihlási sa na pohovor do novín a tam zistí, že šéfredaktor je muž, ktorý písal články o ňom a o smrti jeho rodičov. Peter pomaly ale isto padá do temnej diery...

Maťka prispela dvomi fotkami, ktoré celý časopis pekne vizuálne dopĺňajú.

Ako posledný tu máme rozhovor s Petrom Hoffmannom, ktorý spracovala DNA. Pán Hoffmann je umelec a rodák z Levíc, ktorý sa zameriava na viaceré formy tvorby. Ak vás zaujíma umenie, tak si to určite prečítajte.

A ako sa páči Abdon vám? Verím, že už máme pár stálych čitateľov, ktorí s radosťou čítajú aj tieto zúfalo pofidérne obsahy :D

-Dominika Hubková-