Obsah 9/2015

03.10.2015

Zdravím všetkých priateľov Abdonu,

tento mesiac sa nám nesie v znamení začínajúcej jesene a tá veru nezaháľa. Prvé jesenné lístie nám už padá, ale leto si svoje žezlo drží a do poslednej chvíle nás teší lúčmi babieho leta.

Končiace leto je pre mnohých z vás začiatkom školy. Povinnosti sa nám kopia a času je málo, ale my sa na vás budeme vždy tešiť s novým číslom, aby sme pohladili vašu umeleckú dušičku a v chladných mesiacoch zahriali vaše srdce nejakou tou peknou básňou či príbehom.

A teraz konečne k veci, Abdon si i počas septembra pre vás pripravil mnoho zaujímavých dielov od našich autorov a tentokrát je na mne, aby som vás s nimi oboznámila. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť. :)

Úvodu sa v duchu osláv tretích narodenín Abdonu ujala naša milá a vždy priateľská šéfredaktorka Deniska. A tak ako vždy i teraz som jej editorál čítala s úsmevom na tvári a v povznesenej nálade.

Témou mesiaca je Oslava a tentokrát sa jej ujali Dominika Hubková, so svojou básňou Zamlčané Post Mortem, pri ktorej mi behal mráz po chrbte. A Laya Mei, so svojim milým obrázkom.

Naštartovaný pokračujeme chytľavou Fraškou po Kentaursky od Denisky a jej v poradí už 9. dielom, v ktorom sa Mentor ocitá v moci Darci a ohrození života. Keď už sa zdalo, že to nemôže byť horšie, jeho priatelia sú paralyzovaní a prenesení priamo pred nich, aby sa ako Jokapova obeť zúčastnili slávnostného rituálu. Nájde Mentor spôsob ako všetkých ochrániť?

House od AZI sa nesie v duchu ďalších listov od Josef Franka. Kelly sa prehrabáva zažltnutými listami a hľadá riadky, ktoré sú verným opisom jeho trýznivých spomienok na koncentračný tábor.

Bolesť a zúfalstvo týchto listov ma chytili za srdce a nedovolili mi ani na moment odtrhnúť pozornosť od tejto pútavej kapitoly.

Laya Mei nám prispela v poradí 5. kapitolou do seriálu Pod krídlami noci. Kapitola pod názvom Bratia nám otvára dvere do súkromia Lorenovho života. Odhaľuje jeho vzťah k nezodpovedným "bratom", s ktorými žije a spôsob akým sa skrížili ich cesty osudu. Nakoniec to však musí byť on, kto dá všetko do poriadku.

Z Abdon webu sa nám tu ocitá veľmi zaujímavý príbeh od Maťky Paulenovej s názvom Zachránené poklady - Vďaka za oheň, v ktorom sa pojednáva o projekte, ktorý sa tento rok uchytil v Bratislave. Dnes už totiž môžete na tých najnečakanejších miestach v meste nájsť zašité poličky so starými knihami od známych i neznámych autorov a Maťka nám opisuje jak význam a krásu tohto projektu, tak aj dej knihy Vďaka za oheň od Maria Berendettiho.

Tu sa presúvame do Vlastnej tvorby, kráľovstva fantázie našich autorov. Otvára ju poviedka V kukuričnom poli od Bociana, ktorá si ma získala darom slova, inak to ani neviem opísať. Na tohto autora nešetrím chválou, pretože ma jeho tvorba vždy niečím upúta. I toto dielo je jedinečné, stupňujúci sa dej a vyvrcholenie v závere ma dostalo do kolien. Nemôžem inak než zložiť pomyselný klobúk za toto vydarené dielko. Dej pojednáva o mužovi, ktorý vo svojom šialenstve prichádza o to, čo pre neho bolo dôležité, stratil tú ktorú miloval a nakoniec i život ktorý žil.

Ako ďalšia sa nám predstavuje Dominika Hubková so svojou básňou Kde bolo, tam bolo, ktorá ma popravde veľmi neupútala, ale som si istá, že si nájde svojich fanúšikov.

Potom tu máme dielka od našej Elizabeth a ani tento krát nebudete ľutovať. Jej dielo Zberatelia duší vás prenesie do zdanlivo normálneho sveta, ktorý je však plný bezduchých otrokov. V tomto svete sa dievča s darom tvoriť imaginárne svety snaží prežiť a utiecť od tých, ktorý sa jej snažia ukradnúť dušu. Podarí sa jej to? V básni Klam som našla kúsok seba samej a myslím, že mnohí z vás sa v nej tiež nájdu. Pod rúchom noci je ďalšia báseň, ktorá ma upútala a je mi blízka, je to všeobecne obľúbená téma a som si istá, že ulahodí i vám, hoc tento štýl písania básní mi nie je veľmi blízky. Báseň Ružové lži a pošpinená pravda je do tretice taktiež veľmi pútavou ukážkou autorkinho talentu a nemám jej čo vytknúť.

Od vlastnej tvorby sa dostávame k dielam pod názvom Vyskladané, tu sa nám už rysuje 5. časť diela Kronikári, tentokrát spísaná Antonom Lenčéšom a Teryii. Dozvieme sa o skutočných zámeroch Kamila. Kde bol celé tie roky keď ho Dalibor nevidel? Je naozaj takým verným priateľom na akého sa hrá, alebo je to len maska? A príjme Anton ponuku stať sa Kronikárom? Na tieto otázky vám tu načrtneme odpovede.

Do Cestopisu nám prispela DNA svojou 1. časťou Po Slovensku-leto 2015. Jedná sa o zábavný opis začiatkov siahodlhých ciest po Slovensku s jej priateľom a autom Žofou, na misii za objavením krás tej našej rodnej hrudy Slovenskej. Pri opisoch sa nudiť nebudete a fotky sú veľmi podarené.

Do čísla nám prispela i naša stážistka Elwin Smaragdová so svojim článkom Beta reader - samostatná věda. Jej článok o užitočnosti beta readerov je veľmi prínosný pre každého začínajúceho autora, takže si dovolím citovať autorku: "Takže, drazí autoři, bez beta readerů ani ránu, je to jasné?"

A to je pre tento mesiac všetko priatelia. Abdon sa na vás bude vždy tešiť a prinášať vám hrejivé riadky plné emócií a dobrodružstiev, ktoré na vás čakajú len tu, vo svete našej/vašej fantázie.

-Laya Mei-

(stážistka)